Mn 51 over Co RD B2 (csah 78)
Fair Condition57 years old46,000 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.2 Mi N Of Jct TH 36 |
| Carries | Mn 51 |
| Crosses | Co RD B2 (csah 78) |
| Coordinates | 45.01346, -93.16698 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 209.0 ft (63.7 m) |
| Max Span | 104.7 ft (31.9 m) |
| Deck Width | 90.2 ft (27.5 m) |
| Deck Area | 1751.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,000 (2019) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62040 |