Csah 15 over TH 51 (snelling Ave)
Good Condition11 years old13,228 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.9 Mi S Of Jct TH 694 |
| Carries | Csah 15 |
| Crosses | TH 51 (snelling Ave) |
| Coordinates | 45.05023, -93.15681 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 184.1 ft (56.1 m) |
| Max Span | 90.9 ft (27.7 m) |
| Deck Width | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Area | 1043.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,228 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62038 |