Con 197 over I 694 WB
Good Condition14 years old3,638 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | At The Jct TH 694; 51 |
| Carries | Con 197 |
| Crosses | I 694 WB |
| Coordinates | 45.06336, -93.15822 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 143.4 ft (43.7 m) |
| Max Span | 143.4 ft (43.7 m) |
| Deck Width | 67.6 ft (20.6 m) |
| Deck Area | 900.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,638 (2021) |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62051 |