Csah 30 over TH 280
Good Condition17 years old19,488 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 1.2 Mi S Of Jct TH 36 |
| Carries | Csah 30 |
| Crosses | TH 280 |
| Coordinates | 44.99169, -93.20516 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 166.7 ft (50.8 m) |
| Max Span | 81.4 ft (24.8 m) |
| Deck Width | 94.2 ft (28.7 m) |
| Deck Area | 1458.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,488 (2022) |
| Lanes On Bridge | 6 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62048 |