Csah 30 over Mn Commercial Rr
Good Condition17 years old19,488 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | Just W Of TH 280 |
| Carries | Csah 30 |
| Crosses | Mn Commercial Rr |
| Coordinates | 44.99169, -93.20618 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 43.3 ft (13.2 m) |
| Max Span | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Width | 97.8 ft (29.8 m) |
| Deck Area | 393.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2009 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,488 (2022) |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62049 |