Unu 10 over I 35w; 35w SB Off Ramp
Good Condition14 years old11,550 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | At The S Jct TH 10; 35w |
| Carries | Unu 10 |
| Crosses | I 35w; 35w SB Off Ramp |
| Coordinates | 45.09184, -93.18816 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 408.5 ft (124.5 m) |
| Max Span | 129.3 ft (39.4 m) |
| Deck Width | 39.4 ft (12 m) |
| Deck Area | 1,494 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,550 (2014) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62057 |