US 10 over I 35w; NB Off Ramp
Good Condition14 years old30,125 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | At The S Jct TH 10; 35w |
| Carries | US 10 |
| Crosses | I 35w; NB Off Ramp |
| Coordinates | 45.08862, -93.18797 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 499.7 ft (152.3 m) |
| Max Span | 151.9 ft (46.3 m) |
| Deck Width | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Area | 2284.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30,125 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62058 |