US 61 over Phalen Blvd; Up Rr
Good Condition25 years old12,000 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.3 Mi N Of Jct TH 5 |
| Carries | US 61 |
| Crosses | Phalen Blvd; Up Rr |
| Coordinates | 44.96539, -93.06605 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 515.4 ft (157.1 m) |
| Max Span | 85.3 ft (26 m) |
| Deck Width | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Area | 3550.5 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,000 (2018) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62062 |