Msas 108 over Rcrra; Strohs
Poor Condition48 years old6,600 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.1 Mi E Of Jct Payne Av |
| Carries | Msas 108 |
| Crosses | Rcrra; Strohs |
| Coordinates | 44.96301, -93.07235 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 148.0 ft (45.1 m) |
| Max Span | 55.8 ft (17 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 825.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1978 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,600 (2018) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62533 |