Csah 15 over Bnsf Rr
Good Condition49 years old11,901 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.2 Mi E Of Jct TH 61 |
| Carries | Csah 15 |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 45.05030, -93.03271 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 153.9 ft (46.9 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 86.3 ft (26.3 m) |
| Deck Area | 1233.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,901 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62079 |