US 61 over Bnsf Rr
Good Condition16 years old26,000 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.5 Mi NE Of Jct TH 244 |
| Carries | US 61 |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 45.05668, -93.03093 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 245.4 ft (74.8 m) |
| Max Span | 79.4 ft (24.2 m) |
| Deck Width | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Area | 1862.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 26,000 (2019) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62092 |