Mn 149 over Streets; Miss Rvr; Rr
Fair Condition40 years old14,900 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.6 Mi S Of Jct TH 5 |
| Carries | Mn 149 |
| Crosses | Streets; Miss Rvr; Rr |
| Coordinates | 44.93326, -93.10433 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 2760.2 ft (841.3 m) |
| Max Span | 520.0 ft (158.5 m) |
| Deck Width | 63.6 ft (19.4 m) |
| Deck Area | 16321.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 (reconstructed 2018) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,900 (2014) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 62090 |