Mn 5 over Cp Rail; Grace ST
Fair Condition56 years old10,800 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.7 Mi SW Of Jct TH 149 |
| Carries | Mn 5 |
| Crosses | Cp Rail; Grace ST |
| Coordinates | 44.93252, -93.11974 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 286.4 ft (87.3 m) |
| Max Span | 83.0 ft (25.3 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 1754.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,800 (2019) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62066 |