Msas 248 over Mn 36
Good Condition19 years old4,900 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.5 Mi Sq Jct TH 36; 120 |
| Carries | Msas 248 |
| Crosses | Mn 36 |
| Coordinates | 45.01556, -92.99227 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 188.6 ft (57.5 m) |
| Max Span | 86.6 ft (26.4 m) |
| Deck Width | 74.1 ft (22.6 m) |
| Deck Area | 1299.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,900 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62097 |