Mn 36 over Mcknight RD (csah 68)
Good Condition19 years old19,250 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 1.1 Mi SW Jct TH 36; 120 |
| Carries | Mn 36 |
| Crosses | Mcknight RD (csah 68) |
| Coordinates | 45.01226, -93.00504 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 186.0 ft (56.7 m) |
| Max Span | 91.2 ft (27.8 m) |
| Deck Width | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Area | 782.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 19,250 (2017) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62094 |