Lrt over I 94 Ramps; US 61 Ramps
Good Condition2 years old1 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.1 Mi N Of Jct I 94 & 61 |
| Carries | Lrt |
| Crosses | I 94 Ramps; US 61 Ramps |
| Coordinates | 44.95376, -93.04119 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 554.5 ft (169 m) |
| Max Span | 195.9 ft (59.7 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 1706.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2024 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Other Local Agencies |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 62100 |