Csah 36 over Railroads; Childs RD
Fair Condition49 years old4,750 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.8 Mi SW Of Jct TH 61 |
| Carries | Csah 36 |
| Crosses | Railroads; Childs RD |
| Coordinates | 44.94387, -93.05317 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 986.2 ft (300.6 m) |
| Max Span | 110.6 ft (33.7 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 2885.8 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,750 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62531 |