Csah 55 over Pennsylvania AVE
Good Condition63 years old7,300 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.7 Mi N Of Jct TH 94 |
| Carries | Csah 55 |
| Crosses | Pennsylvania AVE |
| Coordinates | 44.96115, -93.09817 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 172.9 ft (52.7 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Area | 938.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,300 (2011) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62508 |