Csah 49 over Bnsf Rr
Fair Condition50 years old14,000 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.5 Mi N Of Jct Univ AVE |
| Carries | Csah 49 |
| Crosses | Bnsf Rr |
| Coordinates | 44.96298, -93.10625 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 295.3 ft (90 m) |
| Max Span | 82.0 ft (25 m) |
| Deck Width | 66.3 ft (20.2 m) |
| Deck Area | 1,818 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,000 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62008 |