Csah 31 over Ped Trail
Good Condition53 years old10,650 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.3 Mi W Of Jct TH 35e |
| Carries | Csah 31 |
| Crosses | Ped Trail |
| Coordinates | 44.97687, -93.09453 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 111.9 ft (34.1 m) |
| Max Span | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 480.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 (reconstructed 2016) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,650 (2017) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 62525 |