Csah 31 over Bnsf Rr; Trails
Fair Condition53 years old10,650 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.2 Mi W Of Jct TH 35e |
| Carries | Csah 31 |
| Crosses | Bnsf Rr; Trails |
| Coordinates | 44.97694, -93.09224 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 218.2 ft (66.5 m) |
| Max Span | 104.3 ft (31.8 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 1177.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,650 (2017) |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62526 |