Csah 3 over Rice Creek
Good Condition26 years old3,883 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Ramsey |
| Location | 0.2 Mmi E Of Jct TH 35w |
| Carries | Csah 3 |
| Crosses | Rice Creek |
| Coordinates | 45.10800, -93.18533 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 51.2 ft (15.6 m) |
| Max Span | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 266.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2000 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,883 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 62539 |