CR 69 over Big Cottonwood River
Poor Condition67 years old36 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Lyon |
| Location | 2.0 Mi SE Of Jct TH 59 |
| Carries | CR 69 |
| Crosses | Big Cottonwood River |
| Coordinates | 44.27667, -95.72488 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 54.8 ft (16.7 m) |
| Max Span | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 128.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 36 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L1775 |