T 21 over Big Cottonwood River
Fair Condition52 years old21 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Lyon |
| Location | 2.7 Mi S Of Jct Csah 2 |
| Carries | T 21 |
| Crosses | Big Cottonwood River |
| Coordinates | 44.27300, -95.77516 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 2 — Bridge closed (monitoring) |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 58.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21 (1992) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L2953 |