T 26 over Big Cottonwood River
Fair Condition101 years old13 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Lyon |
| Location | 1.5 Mi W Of Jct TH 59 |
| Carries | T 26 |
| Crosses | Big Cottonwood River |
| Coordinates | 44.28285, -95.78741 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.6 ft (7.5 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 36 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13 (1992) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L1808 |