Spr 18 over Bear Creek
Poor Condition90 years old15 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Pine |
| Location | 6.2 Mi W Of Jct Csah 22 |
| Carries | Spr 18 |
| Crosses | Bear Creek |
| Coordinates | 45.94590, -92.71280 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 42.0 ft (12.8 m) |
| Max Span | 18.7 ft (5.7 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 60.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15 (1986) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is on the National Register of Historic Places |
| Structure Number | L3119 |