Spr 18 over Sand Creek
Fair Condition90 years old30 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Pine |
| Location | 3.5 Mi W Of Jct Csah 22 |
| Carries | Spr 18 |
| Crosses | Sand Creek |
| Coordinates | 45.95200, -92.66820 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 55.4 ft (16.9 m) |
| Max Span | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 79.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (1986) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L3120 |