Spr 15 over Hay Creek
Poor Condition89 years old40 vehicles/day
Location
| State | Minnesota |
| County | Pine |
| Location | 2.1 Mi W Of Jct Csah 22 |
| Carries | Spr 15 |
| Crosses | Hay Creek |
| Coordinates | 45.95040, -92.64250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 21.0 ft (6.4 m) |
| Max Span | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Width | 15.4 ft (4.7 m) |
| Deck Area | 30.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (1986) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Park/Forest Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | L3121 |