CR 3 Point View over I-30 EB Log 108.46
Fair Condition63 years old1,082 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Saline |
| Location | .5 Mi NW Jct US 67 |
| Carries | CR 3 Point View |
| Crosses | I-30 EB Log 108.46 |
| Coordinates | 34.50519, -92.69950 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 125.0 ft (38.1 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 31.5 ft (9.6 m) |
| Deck Area | 365.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,082 (1987) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000003247 |