SH 332-sec 7-1.67 over I 30-sec 13 - 42.46
Fair Condition54 years old300 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Nevada |
| Location | 1.67 Mi E Hempstead Co |
| Carries | SH 332-sec 7-1.67 |
| Crosses | I 30-sec 13 - 42.46 |
| Coordinates | 33.79624, -93.44376 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 460.0 ft (140.2 m) |
| Max Span | 128.9 ft (39.3 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 1317.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005060 |