CR 2788 over Twenty Mile Creek
Good Condition30 years old140 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 7 T 7s R 7e B |
| Carries | CR 2788 |
| Crosses | Twenty Mile Creek |
| Coordinates | 34.48028, -88.60583 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 292.0 ft (89 m) |
| Max Span | 109.9 ft (33.5 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 845.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 140 (2025) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000020 |