CR 1213 over Twenty Mile Creek
Poor Condition60 years old10 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 19 T 7s R 7e |
| Carries | CR 1213 |
| Crosses | Twenty Mile Creek |
| Coordinates | 34.46347, -88.59984 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 3 (Serious) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 415.0 ft (126.5 m) |
| Max Span | 79.1 ft (24.1 m) |
| Deck Width | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Area | 784.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2020) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000023 |