2578 over Twenty Mile Creek
Poor Condition54 years old220 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 20 T 7s R 7e B |
| Carries | 2578 |
| Crosses | Twenty Mile Creek |
| Coordinates | 34.45239, -88.57733 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 361.9 ft (110.3 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 959.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 220 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000024 |