CR 681 over Mud Creek Canal
Fair Condition32 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 25 T 8s R 5e B |
| Carries | CR 681 |
| Crosses | Mud Creek Canal |
| Coordinates | 34.36161, -88.72764 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 104.7 ft (31.9 m) |
| Max Span | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 239.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000035 |