CR 461 over Yonaba Creek
Good Condition16 years old150 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 35 T 8s R 5e |
| Carries | CR 461 |
| Crosses | Yonaba Creek |
| Coordinates | 34.33972, -88.74611 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 9 — Foundation above flood level |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 180.1 ft (54.9 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 521.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2010 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 150 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000041 |