Chesterville Road over Little Coonewah Creek
Good Condition32 years old2,105 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 32 T 9s R 5e B |
| Carries | Chesterville Road |
| Crosses | Little Coonewah Creek |
| Coordinates | 34.26462, -88.79021 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 81.0 ft (24.7 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 249.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,105 (2025) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000072 |