West Main Street over Coonwah Creek
Fair Condition73 years old6,700 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 5 T10s R 5e |
| Carries | West Main Street |
| Crosses | Coonwah Creek |
| Coordinates | 34.24244, -88.80389 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 240.2 ft (73.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 688.1 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,700 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000201 |