CR 1310 over Boguefala Creek
Fair Condition61 years old100 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec_27_t 9s_r 7e |
| Carries | CR 1310 |
| Crosses | Boguefala Creek |
| Coordinates | 34.26789, -88.55472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 32.5 ft (9.9 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 19.0 ft (5.8 m) |
| Deck Area | 57.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1965 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2021) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000115 |