CR 1178 over Boguefala Creek
Fair Condition27 years old50 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 34 T 9s R 7e |
| Carries | CR 1178 |
| Crosses | Boguefala Creek |
| Coordinates | 34.25142, -88.55106 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 68.9 ft (21 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 161.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000119 |