CR 1027 over Garrett Creek
Poor Condition62 years old10 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 14 T10s R 6e |
| Carries | CR 1027 |
| Crosses | Garrett Creek |
| Coordinates | 34.20719, -88.64075 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Girder and Floorbeam |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Width | 18.4 ft (5.6 m) |
| Deck Area | 59.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 2023) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10 (2021) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000142 |