CR 401 over Tubbalubba Creek
Good Condition27 years old133 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 26 T11s R 5e |
| Carries | CR 401 |
| Crosses | Tubbalubba Creek |
| Coordinates | 34.09417, -88.75444 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 159.8 ft (48.7 m) |
| Max Span | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 462.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1999 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 133 (2023) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000172 |