CR 154 over Tubbalubba Creek
Good Condition24 years old109 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 27 T11s R 5e |
| Carries | CR 154 |
| Crosses | Tubbalubba Creek |
| Coordinates | 34.09694, -88.75944 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 91.9 ft (28 m) |
| Max Span | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 196 sq m |
| Main Spans | 300 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 109 (2024) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000174 |