CR 154 over Tubbalubba Creek
Fair Condition66 years old100 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 27 T11s R 5e |
| Carries | CR 154 |
| Crosses | Tubbalubba Creek |
| Coordinates | 34.09483, -88.76628 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 48.9 ft (14.9 m) |
| Max Span | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 117.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000173 |