Franklin ST over Kansas City Southern Rr
Fair Condition56 years old4,700 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Lee |
| Location | Sec 32 T 9s R 6e |
| Carries | Franklin ST |
| Crosses | Kansas City Southern Rr |
| Coordinates | 34.26167, -88.70269 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 379.3 ft (115.6 m) |
| Max Span | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 2046.1 sq m |
| Main Spans | 9 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,700 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA4100000000099 |