Smith Co. 136 over Ichusa Creek
Good Condition28 years old50 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 28 T 3n R 9e |
| Carries | Smith Co. 136 |
| Crosses | Ichusa Creek |
| Coordinates | 32.06635, -89.37744 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 186.0 ft (56.7 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Area | 430.9 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2021) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000079 |