Smith Co. 120 over Leaf River
Good Condition14 years old170 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec_18_t 3n_r 9e B |
| Carries | Smith Co. 120 |
| Crosses | Leaf River |
| Coordinates | 32.10367, -89.42056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 319.9 ft (97.5 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 916.5 sq m |
| Main Spans | 700 |
| Year Built | 2012 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 170 (2024) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000159 |