Smith Co. 502 over Oakohay Creek
Fair Condition50 years old80 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 26 T 4n R 7e B |
| Carries | Smith Co. 502 |
| Crosses | Oakohay Creek |
| Coordinates | 32.16407, -89.55054 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 280.4 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA6500000000103 |