Smith Co. 539 over Oakohay Creek
Good Condition3 years old375 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 3 T 3n R 7e B |
| Carries | Smith Co. 539 |
| Crosses | Oakohay Creek |
| Coordinates | 32.12768, -89.56183 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 162.1 ft (49.4 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Area | 464.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 375 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA650000000A060 |