Smith Co. 559 over Oakohay Creek
Good Condition7 years old80 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Smith |
| Location | Sec 24 T 4n R 7e B |
| Carries | Smith Co. 559 |
| Crosses | Oakohay Creek |
| Coordinates | 32.17707, -89.54146 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 20.7 ft (6.3 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 179.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2019 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 80 (2021) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA650000000A104 |