SH 160-11 Lm 5.75 over Bayou Bartholomew
Fair Condition51 years old370 vehicles/day
Location
| State | Arkansas |
| County | Ashley |
| Location | 1.5 Mi W US 165-portland |
| Carries | SH 160-11 Lm 5.75 |
| Crosses | Bayou Bartholomew |
| Coordinates | 33.23563, -91.53523 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 458.0 ft (139.6 m) |
| Max Span | 57.1 ft (17.4 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 1214.5 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 370 (2018) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000005512 |